{:tr}Biyografi{:}{:en}Biography{:}{:fr}Biyografi{:}

{:tr}[vc_row padding_setting=”1″ desktop_padding=”no-padding-top” margin_setting=”1″ desktop_margin=”no-margin-top”][vc_column width=”1/1″][brando_separator brando_height=”30px”][vc_column_text]

Ünal Ersözlü Hakkında

Şair, Gazeteci, Yazar (Doğum 1959-Ankara)

Ünal Ersözlü, İzmir Eczacıbaşı İlkokulu’nu bitirdikten sonra, orta öğrenimini Manisa Şehitler Ortaokulu, İzmir Bornova Suphi Koyuncuoğlu ve Adana Karşıyaka Lisesi’nde tamamladı.
Yüksek öğrenimini Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde sürdürdü.

 

ŞİİR YOLCULUĞU

Ünal Ersözlü’nün, üniversitenin ilk yıllarında başladığı, 1980’den günümüze sabır ile taşıdığı şiir yolculuğu sürüyor. Şair Ersözlü “Okyanusların Not Defteri” adlı ilk kitabıyla 1990 Akademi Kitabevi Şiir Başarı Ödülü’nü, “Gidiyorum Adım Unutuluş Olsun Diye” adlı kitabıyla, 1998 Behçet Aysan Şiir Ödülü’nü kazandı. Şairin 2011 Yunus Nadi Şiir Ödülü’ne layık bulunan “Kapıyı Çalıyorum” adlı şiir dosyası, Kırmızı Yayınları’ndan yayımlandı. Denemelerini “Zaman, Ayna, Bıçak”  adlı eserinde toplayan Ersözlü’nün, uzun lirik bir şiirden oluşan “Gençliğin Dün Gecesi” adlı kitabı ise Everest Yayınları’ndan çıktı.

Ünal Ersözlü’nün son şiir kitabı “Sarmaşk”, 2014 yılında Islık Yayınları’ndan yayımlandı.

Ersözlü, 2017 yılı sonunda, Kara Karga Yayınları’ndan, dikkat çeken ‘Dört Gün Buda, Üç gün Zorba’ adlı, felsefe içerikli kitabını yayımladı. Ersözlü’nün şiiri, eleştirmenler tarafından, gündelik hayattan beslenen, derin ve dokunaklı, insana dair her ayrıntıyı yansıtan; toplumcu, lirik, izlenimci bir çizgide yorumlandı.

 

GAZETECİLİĞİ

Ersözlü, gazeteciliğe 1987’de haftalık haber dergisi Yeni Gündem’de muhabir olarak başladı.

İzmir’de yayımlanan Yeni Asır’da muhabirlik, yazı işleri müdürlüğü, yazarlık yaptı. Barometre Gazetesi’nin Ege Bölge temsilcisi ve yazarı oldu.

Ateş Gazetesi’nde ve Sabah’ta yazarlık yaptı. Sırasıyla Kanal-E (CNBC-E), Kanal Ege, İzmir TV gibi televizyonlarda; program ve haber sunucusu olarak görev aldı.

Ünal Ersözlü, 2003-2014 yılları arasında, Sabah Gazetesi’nde Akdeniz ve Ege Bölge temsilcisi, yayın yönetmeni ve bölge yazarı olarak görev üstlendi. Ekibiyle birlikte, Sabah Akdeniz ve Egeli Sabah’ı yayımladı, bu yayınların markalaşma süreçlerinin öncülüğünü yaptı. Çeşitli gazetecilik ödüllerine layık bulundu. Belgesel yazarlığı deneyimi de yaşayan Ersözlü, Türkiye Yazarlar Sendikası, İzmir ve İstanbul Çağdaş Gazeteciler Derneği üyesi.

 

İLETİŞİM SERÜVENİ  

Ünal Ersözlü gazetecilikten uzak olduğu yıllarda, iletişim alanında çalıştı.

Tansaş’ın ilk yıllarında Basın Halkla İlişkiler Koordinatörlüğünü yaptı. Tansaş’ta kitap satışını sağlayarak, Türkiye’de market raflarına kitapların girmesine öncülük etti. (1990)

Ekip arkadaşlarıyla birlikte; Zülfü Livaneli (1994), Ahmet Piriştina (1999) seçim kampanyalarının koordinasyonundan sorumlu oldu. Ahmet Piriştina döneminde, İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden, İzmir Yayıncılık’ın Genel Müdürlüğü ve Başkan Piriştina’nın medya danışmanlığı görevlerini üstlendi. (1999-2002) Ersözlü, arkadaşlarıyla birlikte, İzmir’de artı değer yaratan ve sürdürülebilir olmayı başaran, İzmir Kent Kitaplığı’nı kurdu. İzmir Kent Kültürü Dergisi’ni çıkardı. İzmir Kent Kitaplığı’nın ve İzmir Kent Kültürü Dergisi’nin kurucu genel yayın yönetmenliğini yaptı. Ünal Ersözlü, şu anda bünyesinde farklı şirketler barındıran Saya Grup’ta Kurumsal İletişim Direktörlüğü görevini yürütüyor.

Ersözlü, Efsun Ersözlü ile evli. Şafak adında bir oğlu var.

 

ESERLERİ

Okyanusların Not Defterinden (1990)

Gidiyorum, Adım Unutuluş Olsun Diye (1998)

Zaman, Ayna ve Bıçak (1999)

Aşk-ı Hakiki (2004)

Gençliğin Dün Gecesi (2008)

Kapıyı Çalıyorum(2012)

Sarmaşk (2014)

Dört Gün Buda, Üç Gün Zorba (2017)

Tanrının Yaşam Kılavuzu (2019)

Yeryüzü Misafiri (2020)[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]{:}{:en}[vc_row padding_setting=”1″ desktop_padding=”no-padding-top” margin_setting=”1″ desktop_margin=”no-margin-top”][vc_column width=”1/1″][brando_separator brando_height=”30px”][vc_column_text]

 

He was born in 1959, in Ankara. He received education in İzmir Eczacıbaşı High School, Manisa Şehitler Secondary School, İzmir Bornova Suphi Koyuncuoğlu High School, Adana Karşıyaka High School and Ege University, Faculty of Agriculture.

Due to some student cases opened against him, he was under arrest as political prisoner for 3,5 years.

He has been maintaining the occupation of journalism from 1987 until today. He started to journalism as a reporter in Yeni Gündem, one of the weekly news magazine. He worked as an editorial manager and writer apart from being a reporter.  He worked as news reporter in Channel-E television, program presenter in Channel Ege television and İzmir TV and journalist, publisher, broadcaster in media organizations such as İzmir Yeni Asır Newspaper, Sabah Newspaper, Ateş Newspaper.

Ersözlü who worked as a manager in political campaigns and communication sector at a time (also coordinated Zülfü Livaneli -1994- ve Ahmet Piriştina -1999 political campaigns)

He was the founder of Izmır Kent Library and worked as editorial director in Izmir City Culture magazine and carried out his position in Izmir General Directorate of Publishing.

After his Mediterranean Regional Representative duty in Sabah Newspaper, Ersozlu turned to İzmir and he still works as Aegean Regional Representative in Sabah Newspaper.

Ünal Ersözlü is the member of Izmir and İstanbul Contemporary Journalist Association and Writer’s Trade Union of Turkey. He is also advisory board member of Nâzım Hikmet Foundaiton. He is married and has a son whose name is Şafak Ersözlü.

HIS BOOKS

–          FROM THE NOTEBOOK OF THE OCEANS

–          TIME, MIRROR AND KNIFE

–          I AM GOING SO THAT MY NAME WILL BE FORGOTTEN

–          TRUE, REAL LOVE

–          LAST NIGHT OF THE YOUTH

–          I AM KNOCKİNG THE DOOR

HIS AWARDS

– Academy Bookstore Poem Success Award

– He received 1998 Behçet Aysan Poem Award.

– 2011 Yunus Nadi Poem Award

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]{:}{:fr}[vc_row padding_setting=”1″ desktop_padding=”no-padding-top” margin_setting=”1″ desktop_margin=”no-margin-top”][vc_column width=”1/1″][brando_separator brando_height=”30px”][vc_column_text]

 

İl est né en 1959  à Ankara . İl a effectué sa vie éducative dans les écoles suivantes :  l’école primaire d’İzmir nommé Eczacıbaşı, le collège de Manisa nommé Şehitler, le lycée d’İzmir nommé Bornova Suphi Koyuncuoğlu et celui  d’Adana nommé Karşıyaka puis dans l’ univetsité d’Ege la faculté Agricole.

 

À cause de certains procès étudiant ouverts, après le coups d’État militaire du 12 Septembre, il a été condamné à  3 ans et demi de prison en tant que prisonnier politique.

 

Depuis l’an 1987 il poursuit son métier de journaliste. İl a commencé sa carrière de journaliste en tant que correspondent au journal de magazine hebdomadaire “Yeni Gündem”. Apart être correspondent  aux journeaux, il a été directeur de rédacteur et écrivain.

 

İl a éffectué aussi les métiers de journaliste et d’éditeur pour le journal d’İzmir “Yeni Asır”, “Sabah” et “Ateş Gazetesi”; présentateur d’émission dans les chaînes télévisées de “Kanal Ege” et “İzmir TV”, et  speaker de nouvelle dans la chaîne “Kanal E” .

 

Ersözlü a été administrateur dans le secteur de communication et dans les campagnes politiques, (il a coordonné les campagnes électorales de Zülfü Livaneli -1994- et Ahmet Piriştina -1999-. )

 

İl est le fondateur et le directeur de la publication “İzmir Kent Kitaplığı”, directeur de publication du magazine “İzmir Kent Kültürü”, tout en continuant son travaille de Directeur Générale de publication de la ville d’İzmir.

 

Après son travaille de représentateur régional de la region Méditérranéenne du journal “Sabah”, Ersözlü retourne à İzmir et continue jusque aujourd’hui  son travaille de représentateur de region Égéenne du journal de “Sabah”.

 

Ünal Ersözlü est membre des syndicats d’İzmir et d’İstanbul : “Çağdaş Gazeteciler Derneği” (L’association des Journalistes Contemporain), “Türkiye Yazarlar Sendikası” (Syndicat des Écrivains Turcs). İl est en même temps membre du conseille consultatif de “Nâzım Hikmet Vakfı”.

İl est marié et a un fils qu’il a appelé Şafak Ersözlü.

 

SES LİVRES

 

–          OKYANUSLARIN NOT DEFTERİNDEN (DES LİVRES DE NOTES DES OCÉANS)

–          ZAMAN AYNA BIÇAK  (TEMPS MİROİR COUTEAU)

–          GİDİYORUM, ADIM UNUTULUŞ OLSUN DİYE (JE PART , POUR QUE MON NOM SOİT OUBLİ)

–          AŞK-I HAKİKİ (VÉRİTABLE AMOUR)

–          GENÇLİĞİN DÜN GECESİ (LE HİERS SOİR DE LA JEUNESSE)

–          KAPIYI ÇALIYORUM (JE SONNE À LA PORTE)

SES PRİX

– Academy Bookstore Poem Success Award

– He received 1998 Behçet Aysan Poem Award.

– 2011 Yunus Nadi Poem Award[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]{:}